Prevence přepadení

Děti, dívky, ženy, senioři a handicapovaní občané se často a velmi snadno se stávají obětmi násilné nebo majetkové kriminality. Tyto skupiny občanů patří k nejohroženějším skupinám obyvatelstva

Strategie obrany
Při kontaktu s útočníkem jde především o to, že ho musí napadená osoba překvapit a šokovat. Tím může odradit útočníka od jeho dalšího útoku nebo alespoň získat čas na rozmyšlení, co dělat dál či přivolat pomoc.

Reakci napadené osoby lze jen těžko předem odhadovat. Mnohdy má napadená osoba pouze jenom několik sekund, kdy se musí rozhodovat co podnikne, jak se bude bránit.

Nepřipravenost a improvizace obrany nevede většinou k úspěchu. Lépe je na tom ten, kdo s možností útoku “počítá”, třeba tím, že si pořídil některý z technických prostředků osobní ochrany. Například obranný sprej, paralyzér, plynovou pistoli, osobní alarm, intenzivní svítilnu či speciální přístroj. Ale ani v tomto případě se nedá s určitostí předpokládat, jak si bude napadená osoba počínat, zda vůbec technický prostředek použije.

O to více je útočník překvapen, když se napadený například senior začne efektivně bránit a dá tak najevo, že není žádnou pasivní obětí. V mnoha případech útočník od svého záměru upustí a bude hledat štěstí jinde. Je prokázáno, že ty osoby, které se chovají sebevědomě jsou v mnohem menším počtu případů napadáni či přepadáni.

Jak napadený, tak i svědek události si vyhodnocuje situaci a rozhoduje se co bude dělat dál. Musíme počítat s tou nejhorší variantou, a to s nevšímavostí spoluobčanů. Ti jsou většinou rádi, že se jich to netýká, nebo se bojí či si nevěří, že by napadenému pomohli efektivně pomoci.

Rada pro přihlížející je jednoduchá: snažte se alespoň přivolat hlídku Policii České republiky nebo strážníky městské policie (telefonní čísla 158, 156, tísňové volání z mobilu 112).

Policie se bude zajímat o popis útočníka. Soustřeďte se a zapamatujte si následující znaky: pohlaví, rasa, věk, výška, váha, účes, způsob řeči, barva vlasů a očí, oblečení, jeho pach apod. Velmi tím usnadníte pátrání po útočníkovi