Znásilnění – jak se mu bránit?

znasilnena01Určitě i tvoji rodiče tě varují, ať nechodíš nikdy v noci sama, nezkracuješ si cestu přes park nebo odlehlé ulice. Možná nad tím mávneš rukou, ale riziko tu vážně je. Podle statistiky dojde v České republice minimálně k jednomu znásilnění denně!

Zatímco v roce 2009 bylo policii nahlášeno 480 případů znásilnění, v roce 2010 to bylo již 586. Přijde ti to číslo šokující? Smutnou realitou ale je, že většina žen a dívek, které něco takového zažijí, to vůbec nenahlásí! Na policie přijde jen osm procent postižených! V případě zneužívání a sexuálního násilí v rodině se o pomoc přihlásí dokonce jenom tři procenta.

Doufáš, že zrovna tohle nebezpečí se ti vyhne? Doufat nestačí. Chce to přemýšlet a minimalizovat riziko.

Jak se bránit?

Pojisti si noční návrat
Chodíte s kamarádkami v pátek večer pařit, a ty se pak v noci vracíš sama domů, protože holky bydlí jinde, než ty? To není úplně ideální. Nemohly by si kousek zajít s tebou? Nebo nepotkáváš na diskotéce někoho ze svého sousedství? Chodit v noci sama po městě není nejrozumnější. Zkus se domluvit s rodiči, možná by pro tebe mohli přijet, nebo ti přidat peníze na taxi.

Nezapomeň mobil
Nikdy nechoď večer ven bez mobilu a při jistotu si také zkontroluj, že je dostatečně nabitý. I když jdeš třeba s přáteli nebo partnerem, nikdy nevíš, kam se ti zatoulají a bez mobilu je těžko najdeš.

Řekni, kam jdeš
Vždycky bys měla někomu oznámit, kam se večer chystáš a s kým. Jestli se nechceš svěřovat rodičům, řekni to sestře nebo kamarádce. Někdo by měl vědět, kdy se v noci pohybuješ.

Nescházej se na zapadlém místě
Pokud se chystáš na rande s novým klukem, kterého ještě moc neznáš, nebo máš dokonce rande naslepo s někým z internetu, buď obzvlášť ostražitá. Pro setkání si vyber nějaký hodně navštěvovaný podnik v centru, kde to žije. Rozhodně zapomeň na klubík na periferii, a už vůbec se nenech zvát k němu domů.

Krok navíc
I když jsi utancovaná, na podpatkách už tě pekelně bolí nohy a cestou přes parčík, kolem garáží nebo zapadlou uličkou by sis cestu podstatně zkrátila, nedělej to. Pár kroků navíc tě nezabije a možná tě ochrání před ošklivou zkušeností. Vždy choď jen po širokých, osvětlených silnicích a frekventovaných místech.

Buď v pozoru
Když už jdeš v noci sama, snaž se zůstat ve střehu. Nemusíš paranoidně sledovat každý kout, ale rozhodně teď není čas na poslouchání MP3 nebo telefonování. I přehrabování se v kabelce může odvézt tvou pozornost.

Oblečení a doplňky
To, co máš na sobě, může hodně ovlivnit útočníkovy reakce. Nemyslím tím jen to, zda jsi sexy a vyzývavě oblečená. Pokud útočník alespoň trochu racionálně přemýšlí, bude si vybírat kořist, kterou snadno dostane. Máš podpatky? Asi na nich nebudeš moc zrovna moc rychle utíkat. Oblékla sis sukni a samodržící punčochy? Dostane se k tobě snáz, než když máš upnuté džíny. Držíš v ruce deštník nebo rozměrnou kabelku? Tu bys mohla použít jako zbraň k jeho zahnání, což by ho mohlo odradit. Roli hraje i tvůj účes, obětí znásilnění se stávají spíše dlouhovlásy, zejména pak ženy a dívky s vlasy staženými do copu nebo culíku.
Sebeobranné prostředky
Když na tebe někdo zaútočí, vlastní silou by ses mu nemusela ubránit. Jaké jsou nejúčinnější pomůcky v prevenci znásilnění?

Pepřový sprej
Nejběžněji používaný pomocník. Vejde se ti snadno do kapsy nebo malé kabelky a je hned po ruce. Seženeš ho za přijatelnou cenu (již od 80 Kč) a je fajn nosit ho s sebou pořád. Pomůže ti nejen před úchylem, násilníkem či zlodějem, ale třeba i při útoku rozzuřeného psa. Sprej obsahuje látky, které ochromují zrak a zhoršují dýchání. Klasický sprej vystřikuje obláček mlhy, pokud sprej tedy špatně nasměruješ nebo fouká špatný vítr, můžeš zasáhnout i vlastní obličej. Existují i obrané spreje, které vystřikují proud tekutiny, takže riziko rozptýlení ochranné látky není tak vysoké. Některé spreje jsou vybaveny i malou svítilničkou s velmi silným LED světlem, které může útočníka oslnit. Když se sprejem dobře strefíš, útočníka to na několik minut vyřadí ze hry. A to ti stačí na rychlý útěk.

Elektrický paralyzér
Malá chytrá krabička, která umí v případě nouze pomoci. Stačí jedno zmáčknutí a získáš výboj o síle dvě stě tisíc nebo pět set tisíc voltů. Mířit útočníkovi bys měla ideálně na rozkrok, ramena nebo bedra, což je nejefektivnější, zakázaná místa jsou hlava a krk. Paralyzér seženeš zhruba od tisíce korun výš, prodají ti ho ale jen pokud jsi starší osmnácti let.

Když jsi pronásledovaná
Pokud už máš pocit, že tě někdo sleduje, zkus nepodlehnout panice a udělej maximum pro své bezpečí.
* Neboj se říct si o pomoc. Sleduje tě v autobuse nepříjemný muž a vystoupil na stejné zastávce jako ty? Neboj se požádat o pomoc a o doprovod jinou ženu nebo člověka, kterého znáš, nebo ke kterému cítíš alespoň trochu důvěru. Vysvětli mu stručně, že máš pocit, že tě někdo sleduje, a zda by tě nemohl doprovodit domů nebo počkat, než ten dotěra odejde.
* Člověk, který se chystá někoho znásilnit, není příčetný a mohl by reagovat nepřiměřeně. Nehádej se s ním, nebuď agresivní, nemluv hlasitě, nedělej prudké pohyby.
* Máš-li pocit, že tě někdo pronásleduje, ale ještě k ničemu nedošlo, zkus ho v jeho činu zarazit. Zastav se na místě, kde je světlo a počkej tam, než tě dotyčný předejde. Případně se otoč a podívej se mu do obličeje tak, aby to viděl. Klidně se ho i na něco zeptej, třeba kolik je hodin. Bude se bát, že bys ho později mohla identifikovat, a tak se raději o nic nepokusí.
*Pokud už dotyčný útočí, snaž se mu znechutit. Řekni, že máš menstruaci, jsi nemocná, trpíš infekcí, je ti nevolno, budeš zvracet… Mohl by ztratit zájem.
* Volej o pomoc. Místo klasického slova „pomoc“ ale raději křič „policie“, „úchyl“ nebo „hoří“. To upoutá víc.

Když se staneš obětí znásilnění
Je to hrozná situace, ale snaž se zůstat racionální a obrať se na policii. Jen tak bude moct být útočník dopaden a potrestán a zabráníš tomu, že by mohl ublížit dalším dívkám.

1) Zavolej na policii – Policie ČR má číslo 158, Městská policie 156.
2) Výslech nemusí být příjemný, klidně požádej blízko osobu, ať jde s tebou jako podpora.
3) Nenič důkazy! I když se cítíš pošpiněná, sprchou bys vše zničila. I oblečení, které máš na sobě, je důležitý zdroj při hledání pachatele.
4) Vyhledej lékařskou pomoc. Abys předešla těhotenství nebo riziku přenosu pohlavní choroby, potřebuješ včasný zásah lékaře.
5) Neboj se psychické pomoci. Vyhledej psychologa, psychiatra nebo organizaci, pomáhající znásilněným ženám.

Linka bezpečí – telefon 116 111
Bílý kruh bezpečí – telefon 257 317 110